Ventilátory

Ventilátory mají velmi široké využití, od domácího až po průmyslové. Podle směru proudění se ventilátory dělí na radiální a axiální. U nás si můžete vybrat i ze široké nabídky designových ventilátoru. Od černého provedeni po zlaté v designu Swarovski.

Radiální ventilátory

Radiální ventilátory se podle tvaru lopatek oběžného kola dělí ventilátory s dopředně zahnutými lopatkami, zpět zahnutými lopatkami a radiálně zakončenými lopatkami. Systém s dopředu zahnutými lopatkami je levnější, dosahuje hodnot účinnosti 55 až 65 % a kolo mívá 40 - 50 lopatek. Jde o základní typ nenáročných ventilátorů pro vzduchotechniku. Ventilátory s dozadu zahnutými lopatkam jsou účinnější (80 - 85 %) a vyrábějí se s menším počtem lopatek (8 - 15).

Axiální ventilátory

U axiálních ventilátorů proudí vzduch ve směru osy otáčení oběžného kola a používají se tam, kde je požadován velký průtok vzduchu bez vysokých nároků na dopravní tlak. Mezi axiální ventilátory patří jak běžné pokojové ventilátory, tak i podstropní ventilátory ("vrtule"), které zajišťují pouze pohyb vzduchu v místnosti.